SAGAY nedir?

SAGAY Nedir?

Sualtında Görüntü Avlama Yarışmasıdır.  Kısa adi SAGAY olan Etkinlik ilk olarak 1992 yılında Bozcaada’da daha sonrasında 1993’te Gökçeada’da, 1994’te Foçada, 1995’te Ayvalık-Cunda Adasında, 1997 Dikili Denizköy ve son olarak 2000 yılında Karaburunda yapılmıştır. Ülkemizde bir Üniversite bünyesinde kurulan ilk su altı topluluğu olan ODTÜ-SAT o dönemlerde Türkiye’de su altına meraklı olan insanların çok büyük çoğunlukla zıpkınla balık avcılığına meraklı olduğunu fark etti. Ancak denizi sevmenin ve su altı ile ilgilenmenin mutlaka başka bir yolu olmalı idi. Canlıları su altı tüfekleri ile avlamak yerine su altı fotoğrafları ile görüntülerini avlamak fikrini oluşturduk. Bunu hemen bir görüntü avlama yarışması kavramına dönüştürdük.

SAGAY Türkiye’de ilk su altı fotoğrafı yarışmasıdır. Birçok usta su altı fotoğrafçısının katılarak bu etkinliğin ülkemizde yayılmasına vesile oldu. Ardından düzenlenen su altı fotoğraf yarışmalarına ilham oldu ve bu önemli etkinliğin yaygınlaşmasında etkin rol aldı.

SAGAY, insanın varoluşundan beri temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere kullandığı yöntem olan avcılığı, artık doğayı, doğanın içinde; su altında tanımak, anlamak, anlatmak ve tanıtmak için kullanmıştır. Su altında Görüntü Avlama Yarışması, en öz tanımıyla, su altında zamana karşı yarışılan ve doğaya zarar vermeyen bir foto-safaridir.

SAGAY’ın amacı, içinde yaşadığı doğayı her gün biraz daha  tüketen insanoğlunu daha yapıcı alternatiflere yöneltmektir.

SAGAY, mavinin her tonunu boyayabilen ancak doğadaki maviyi tüketen, sık sık olanaksızlıklardan yakınan bizlere, bir seçenek sunuyor: Gelin birlikte üretelim, zıpkınla azaltmak yerine, fotoğraf ve filmle, çalmadan çoğaltalım. Doğanın üretkenliğine biz de dahil olalım…